Vai homoseksuāliem pāriem ļaut adoptēt bērnus?

Pēdējās nedēļas laikā publiskajā telpā un arī politiskajā vidē ir uzvirmojis jautājums par to, vai homoseksuāliem pāriem būtu pieļaujams adoptēt bērnus. Skaidra lieta, ka šāda tēmas aktualizācija nav radusies pati no sevis, bet gan to ir aktualizējusi apvienība "Mozaīka", kas, izmantojot 22. janvārī Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) pasludināto spriedumu, kas atzīst kādas Francijas lesbietes tiesības adoptēt bērnu, vēlas nodrošināt šai tēmai publicitāti arī Latvijā.
Ko es par to domāju?
Par spīti tam, ka es pilnībā atbalstu jebkura pieauguša cilvēka tiesības dzīvot un gulēt ar jebkuru citu pieaugušu cilvēku, neatkarīgi no viņa dzimuma, rases vai pārliecības, man šķiet, ka šis no "Mozaīkas" puses tomēr ir tīrs PR gājiens, ne tik daudz vēlme risināt problēmu.
Un tomēr, ja iedziļināmies pašā problēmā, nevis ap to saceltajā troksnī, tad ir par ko padomāt. Un padomājot man nākas secināt, ka argumentu, kas liek nosvērties par labu apdopcijas tiesību piešķiršanai neatkarīgi no adoptētāju seksuālās orientācijas, ir krietni vairāk.
Latvijā bērnunamos šobrīd dzīvo vairāk nekā 3500 bērnu. Veselu, normālu bērnu. Vai ziniet, cik Latvijā ir heteroseksuālu bezbērnu pāru? Desmitiem reižu vairāk. Diemžēl nav manīts, ka šie pāri pulcētos rindās pie bērnunamiem, karodami par adopcijas tiesībām. Taču šie cilvēki ir pirmie, kas skaļi kliedz, izdzirdot, ka, par spīti Latvijas izcili stingrajai sistēmai bērnu adopcijai uz ārzemēm, kāds ārzemnieks tomēr ir ticis pie latviešu bērna. Viņi arī būs pirmie, kas metīsies mērcēt verdošā piķī un vārtīt spalvās tos dažus homoseksuālos pārus, kas varētu vēlēties pretendēt uz bērnu adopciju Latvijā.
Šaubu nav, tas, kā augšana viendzimuma ģimenē ietekmē bērna psiholoģiju, pat pasaules kontekstā nav līdz galam izpētīts, lai arī patreizējie pētījumu rezultāti liecina, ka neietekmē nekā. Taču tepat pie mums ir lieliski izpētīts, kā bērna psihi sagrauj atrašanās Latvijas bērnunamos. Tajos pašos, par kuriem regulāri tiek saņemta informācija par psiholoģisku, fizisku un seksuālu vardarbību pret audzēkņiem no pavisam heteroseksuālu pedagogu vai biedru puses.
Tāpēc, var jau būt, ka homoseksuāls pāris nevar kļūt par pilnvērtīgu ģimeni bērnam. Taču, pat ja tas izrādītos tā, arī nepilnvērtīga ģimene ir labāka par nekādu. Vai ne tā?
Labprāt dzirdētu arī jūsu domas un argumentus šajā jautājumā.
P.S.
Jau vairākas dienas nevaru vien beigt sajūsmināties par to, ka "LPP/LC Saeimas frakcija kategoriski noraida homoseksuālu attiecību un viendzimuma pāru kopdzīves pielīdzināšanu ģimenei, turklāt norāda, ka atļauja homoseksuāliem pāriem pretendēt uz ģimenes statusu un adoptēt bērnus ir pretrunā Satversmei, kuras 110. pants paredz, ka "Valsts aizsargā un atbalsta laulību - savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības."" Respektīvi, Šmits un pārējie kristiešu fundamentālisti savu pozīciju pamato ar Satversmes pantu, kuru paši pirms neilga laika pilnīgi absurdā kārtā izmainīja. Bravo!
P.P.S. Lai jums tiek video prieciņam:
N.B. Būsim pieklājīgi! Agresīvs un naidīgs fleims komentāros netiks pieļauts un tiks dzēsts, savukārt īpaši ietiepīgie varēs kļūt par trusīšiem manā eksperimentā ar to, vai šajā valstī var norauties kriminālatbildību par komentāriem internetā arī pēc privātpersonas iesnieguma.
Pēdējā rindkopa norāda, ka rausties par sev tik ļoti tuvo tēmu. Tu taču zini arī to, ka Latvija ir tik maza, lai bez problēmām viens otru atrastu un sašautu ceļus. Tavs eksperiments izgāzisies ar to komentēšanu.
AtbildētDzēst"Taču šie cilvēki ir pirmie, kas skaļi kliedz, izdzirdot, ka, par spīti Latvijas izcili stingrajai sistēmai bērnu adopcijai uz ārzemēm, kāds ārzemnieks tomēr ir ticis pie latviešu bērna. Viņi arī būs pirmie, kas metīsies mērcēt verdošā piķī un vārtīt spalvās tos dažus homoseksuālos pārus, kas varētu vēlēties pretendēt uz bērnu adopciju Latvijā."
AtbildētDzēstUzreiz skarbi pajautāšu - autoram ir precīzi statistikas dati, lai izteiktu šādu nemaldīgu, absolūtu apgalvojumu?!
Lai arī blogs, tomēr vajadzētu ievērot loģiskas rakstīšanas principus, citādi vien jādod vērtējums tautas valodā "sviests".
nu man būtībā vienalga, galvenais, lai tiem bērniem būtu labāki dzīves apstākļi, nevaru un nevēlos iedomāties kā viņiem ir dzīvot bērnunamos :( un kas tur slikts, ja bērnu adoptē ārzemnieku ģimene, ārzemēs kā zināms dzīves līmenis ir augstāks un jaunie vecāki bērnam varēs sniegt daudz vairāk :)
AtbildētDzēstMamba, man jāatzīst, ka mana intelekta nav gana, lai līdz galam saprastu tava komentāra jēgu.
AtbildētDzēstKas attiecas uz eksperimentu, tad tev ir visas iespējas noriskēt :)
Un tad mēģināt man sašaut ceļus :D
Es neesmu sajūsmā par bērnu adopciju homoseksuālu pāru ģimenēs, bet tas neapšaubāmi ir labāk nekā likt bērniem tupēt latvijas bērnunamos.
AtbildētDzēstJohn - vajadzētu iemācīties nošķirt publicistiku no ziņu materiāliem.
AtbildētDzēstTaču jā, man ir precīzi statistikas dati - pētījumi, kas par šo tēmu (bērnu adopcijas tiesības homoseksuāļiem) veikti par latviju daudz brīvāk "vecajā" Eiropā, apliecina, ka visnegatīvāko nostāju pauž tie, kuriem pašiem nav bērnu, lai cik tas arī nebūtu dīvaini.
Uz sitiena neatrodu linku, bet vēlāk centīšos padalīties.
Es tomēr uzskatu, ka labāk ir tupēt bērnunamā un nesamaitāt savu dvēseli, nekā dzīvot ģimenē, kurā vērtības ir sagrozītas un degradējušās.
AtbildētDzēstUn kā tev, jeremy, šķiet, kāda attieksme piem. klasē būs pret bērnu, kuram ir divi tēvi? No kuriem viens izskatās pēc Boy George piemēram?
AtbildētDzēstVarbūt, ka abi "vecāki" audzinātu to bērnu pēc labākās sirdsapziņas, bet sabiedrībā tas būs kārtējais izstumtais/apsmietais un nelaimīgais bērns.
Optimus - arguments jau it kā būtu valīds, vienīgais, kā tev liekas, ja tāda situācija patiešām izveidotos, vai pie tās būtu vainojams bērns, viņa "vecāki", vai tomēr sabiedrības stulbums?
AtbildētDzēstĻoti plaša tēma, tādēļ izteikšos tikai par dažiem aspektiem.
AtbildētDzēst1) Liela daļa no tiem 3500 bērniem nav 1 - 5 gadus veci, pēc kuriem ir liels pieprasījums no potenciālo vecāku puses. 10 gadīgus puišeļus no nelabvēlīgas ģimenes adoptē ļoti reti un šaubos, vai geju ģimene būs īstā vide, jo tādi puikas jau zin daudzus vārdus, kādos saukt "divus tētus";
2) Nevajag spriest par visiem bērnunamiem pēc atsevišķiem gadījumiem. Lielākoties bērni bērnunamos ir labāk nodrošināti un aizsargātāki kā daudzās ģimenēs. Ģimenē 10gadīgi bērneļi nevar atļauties "kāpt uz galvas" vecākiem tā, kā to var darīt bērnunamos.
3) Uz ārzemēm visbiežāk adoptē tos bērnus, kuri nav veseli. Ārzemnieki ir gatavi adoptēt bērnus, kuriem nepieciešamas ļoti dārgas operācijas.
Neliels kopsavilkums varētu būt tāds - nu nestāvēs homoseksuāli pāri rindā pēc tiem bērniem, ko citi tagad negrib adoptēt. Bet "gribētie" bērni jau tagad bez problēmām sev atrod jaunas, īstas ģimenes. Šādā situācijā homoseksuālam pārim vajadzēs pierādīt nevis to, ka viņi var nodrošināt bērnu ar visu nepieciešamo, bet gan to, ka viņi ir labāki par parasto ģimeni, kuri grib adoptēt bērnu.
nu manis pēc var atļaut viņiem precēties, ja grib, bet bērnus adoptēt tomēr nē. ja reiz ir nav paredzēts radīt bērnus viendzimuma attiecībās, tad nav. pie tam tā paša sabiedrības stulbuma dēļ, pat tad ja šis viendzimuma pāris būs ļoti labi vecāki, bērnam tomēr būs ļoti grūti, gan pašam saprast, kāpēc tas ir tā, nevis kā visiem, un arī saskarsmē ar vienaudžiem būs grūti, jo bērni ir nežēlīgi.
AtbildētDzēstes nezinu, varbūt ārzemēs sabiedrība ir gatavāka tam, bet Latvijā vēl nav.
un par Šmitu un viņa kolēģiem atsaldētajiem vari nemaz nerunāt, viņi vislabāk parāda, cik absurds veidojums var būt Latvijas valsts :D
Ok, manam bērnam būs jāsadzīvo ar to, ka esmu lesbiete. Ka tēta vietā viņam būs otra mamma. Varbūt viņu skars ļaunu cilvēku ļaunas valodas.
AtbildētDzēstBet mājās allaž gaidīs mīlošas mammas un mīlosi vecvecāki.
Kurš gaida bērnunama bērnus? Kam viņus vajag? Kurš domā, kā viņiem iet? Kurš ilgojas pēc viņiem?